+90 312 394 60 46 info@tetpan.com
İvedik OSB. 1481. CaddeNo:14 Yenimahalle/ANKARA

Dahili Dağıtım Panoları

Fabrika, atölye ve iş yerlerinde elektrik enerjisinin ana dağıtımının yapıldığı panolardır.

Görevi

Fabrika,   atölye ve iş yerlerinde elektrik   enerjisinin ana dağıtımının   yapıldığı panolardır.   Bina tipi trafo merkezli tüketicilerde, trafo alçak gerilim çıkışı direkt   olarak ana dağıtım   panosuna gelir, oradan tali panolara enerji dağıtımı yapılır.   Direk tipi trafo merkezli tüketicilerde, ölçüm panosundan gelen elektrik   enerjisi ana dağıtım   panosuna giriş yapar, oradan tali dağıtım   panolarına şalterlerden   çıkış yapılır.   Trafosuz iş yerlerinde ana kofradan gelen   enerji, dağıtım   panosuna giriş yapılır ve   oradan tesise enerji dağıtılır.   Ana dağıtım   panosu ile tesisin enerjisi tek bir panodan kontrol edilebilir. Büyük   tesislerde kompanzasyon panosu ile birlikte montaj yapılır.

Ana Dağıtım Pano Boyutları

Ana   dağıtım   panoların boyutları tesisin   büyüklüğüne yani tesis gücüne göre değişmektedir.   Tesis gücü ne kadar fazla olursa şalter   ve bara boyutları da büyüyeceğinden,   panonun boyutları büyümektedir. Ana dağıtım   pano yüksekliği 200-210 cm standart olarak yapılmaktadır.   Pano derinliği en az 40 cm olmak üzere, 50-60-70-80-90   cm olabilmektedir. Pano genişliği   ise tesisin büyüklüğüne göre değişmektedir.  

Ana Dağıtım Pano Özellikleri

Ana   dağıtım   pano iskeleti için 40x40x4 mm köşebent   veya benzeri profil demir kullanılır.   Panolarda kullanılan DKP sacın   kalınlığı en   az 2 mm olmalıdır.   Pano sacı üzerine mekaniki etki yapacak şalter   ve kumanda elemanı yerleştirilecek   ise sac kalınlığının 3   mm seçilmesi daha iyi olmaktadır.   Ana dağıtım   panoları 1600 kVA’ ya kadar standart olarak TS 3367   ve IEC 439’a uygun olarak imal edilirler.

Ana   dağıtım   panolarının   kullanılacağı tesise   göre özellikleri değişmektedir.   Su kuyu pompaları gibi yerlerde harici   özellikte ve ölçüm panosu, dağıtım   panosu ve kompanzasyon panosu birlikte tesis edilirler. Küçük tesislerde   elektrik sayaclı ana dağıtım   panosu, kompanzasyon panosu birliktedir. Eski yönetmeliklere göre yapılmış tesislerde   de elektrik sayaçlı ana dağıtım   panosu ve kompanzasyon panosu birliktedir. Yeni yönetmeliklere göre eğer   direk tipi trafolu tesis ise, elektrik sayacı direk   yanında montajlı ölçüm   panosunda bulunacaktır. Eğer   bina tipi trafolu tesis ise modüler ölçüm hücresinde elektrik sayacı bulunacaktır.   Eski yönetmeliklere göre yapılmış direk   tipi trafolu tesislerde ana dağıtım   panosunda bulunan elektrik sayacının, dışarıda   direk dibinde bulunan ölçüm panosuna konulması gerekmektedir.

Büyük   tesis ana dağıtım   panosunda; bakır baralar, ana şalter,   çıkış şalterleri,   akım trafoları bulunmaktadır. Eğer   dağıtım   panoları bina dışında   montaj yapılacak ise harici tip özellikte olmalıdır.   Bina içinde montaj için dahili özellikte doğal   havalandırmalı veya   aspiratörlü olarak montaj yapılmalıdır.   Gerekli olan durumlarda iç aydınlatma   da konulabilir. Ana dağıtım   panolarına ölçü aletleri de monte   edilebilmektedir. Panolarda bulunan baralara dokunmayı önlemek   için, şeffaf fiberglas cam ile baraların   üstü muhafaza altına alınmalıdır.